Femeia care și-a ucis tatăl cu sânge rece în primăvara anului trecut – condamnată la 17 ani de închisoare
Procurorii din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău anunță despre pronunțarea unei sentințe de condamnare a unei femei de 39 de ani, acuzate de omorul propriului tată.

Astfel, potrivit sentinței, recent emise de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, femeia a fost recunoscută vinovată cu stabilirea unei pedepse sub formă de închisoare pe un termen de 17 ani, cu executare în penitenciar de tip închis pentru femei.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.
În cadrul urmăririi penale, procurorii au înaintat învinuirea pe faptul că, în noaptea lui 28 mai 2024, inculpata, aflându-se în locuința tatălui său, în vârstă de 63 de ani din capitală, din motive necunoscute, inițial l-a strangulat pe acesta cu un colan, după care, i-a aplicat câteva lovituri cu cuțitul în spate și piept. Ulterior, continuând acțiunile criminale i-a aplicat câteva lovituri cu toporul în regiunea capului și a gâtului și a presărat peste corpul acestuia detergent în formă de praf.
Femeia a pledat nevinovată.
Notă: Persoana acuzată de săvârșirea unei infracțiuni este prezumată nevinovată atâta timp cât vinovăția sa nu va fi constatată printr-o hotărâre judecătorească de condamnare definitivă.
În contextul numeroaselor crime violente comise sub influența alcoolului, îndemnăm cetățenii să consume băuturi alcoolice în mod responsabil și să evite situațiile care ar putea degenera în comportamente periculoase sau ilegale.
Contact:
Secția relații publice
presapg@procuratura.md
- 88 vizualizări